–>

Макрон: Во бомбардирањето на Газа се убиени деца и цивили, тоа нема никаков легитимитет

Макрон-Во-бомбардирањето-на-Газа-се-убиени-деца-и-цивили.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФранцускиот претседател Емануел Макрон „го повика Израел да ги запре“ бомбардирањата во кои убиваат цивили во Газа, зборувајќи за Би-Би-Си.

„Ние страдаме заедно со Израел и ја разбираме нивната желба да се ослободат од тероризмот. Но, „денес всушност се бомбардираат цивили. Под бомбите умираат мали деца, жени и постари лица“. За тоа нема „никакво оправдување“ и „нема легитимитет. Затоа го повикуваме Израел да престане“, нагласи тој.

Министерството за здравство на Хамас објави дека 11.078 луѓе, меѓу кои 4.506 деца, биле убиени во израелското бомбардирање на Појасот Газа од почетокот на војната што го предизвика крвавиот напад на палестинското исламистичко движење врз еврејската држава на 7 октомври.

„Таа реакција во борбата против тероризмот мора да биде во согласност со меѓународните правила за војување и меѓународното хуманитарно право бидејќи тоа е демократска земја“, рече францускиот претседател.

Одговарајќи на прашање за можното кршење на меѓународното право од страна на Израел, Макрон посочи дека тој „не е судија“, туку „претседател на државата“. Во исто време, тој рече дека е загрижен дека „сеопфатното бомбардирање“ на Газа може да поттикне „желба за одмазда“ во регионот.

Разговорот се случил еден ден по „хуманитарната конференција“ организирана во четвртокот во Париз на предлог на францускиот претседател, каде тој повикал „да се работи на примирје“.

„Нема друго решение освен хуманитарна пауза на прво место, а потоа прекин на огнот што ќе овозможи заштита на сите цивили кои немаат никаква врска со терористите“, посочи тој во петокот.

„Не можеме да кажеме дека се бориме против тероризмот убивајќи невини“, додаде францускиот претседател.

Новите официјални податоци ревидирани во петокот покажуваат дека 1.200 луѓе загинале на израелската страна од почетокот на војната, повеќето од нив цивили кои загинале на денот на нападот на Хамас, кој го прогласија Израел, САД и ЕУ. терористичка организација.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK