–>

Макрон: Франција се солидаризира со израелската борба против тероризмот

Макрон-Франција-се-солидаризира-со-израелската-борба-против-тероризмот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФранцускиот претседател Емануел Макрон вети дека нема да го остави Израел изолиран во неговата борба против исламистичките милитанти, но предупреди на ризиците од регионален конфликт по пристигнувањето во Израел.

По средбата со семејствата на француските жртви на аеродромот во Тел Авив, Макрон му рече на претседателот Исак Херцог во Ерусалим дека Франција стои „рамо до рамо“ со Израел и дека првата цел треба да биде ослободување на заложниците во Газа.

„Сакам да бидете сигурни дека не сте оставени сами во оваа војна против тероризмот“, рече Макрон.

„Наша должност е да се бориме против тероризмот, апсолутно јасно и без ширење на конфликтот“, додаде тој.

Советниците на Макрон рекоа дека, освен солидарноста со Израел, Макрон сака да даде „најоперативни предлози“ за да се спречи ескалација, да се ослободат заложниците, да се гарантира безбедноста на Израел и да се работи на решение со две држави.

Одбивајќи да образложи какви би можеле да бидат тие предлози, советникот на Макрон рече само дека има работи што може да се направат за Израел да не се чувствува осамен во својата борба против тероризмот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK