Кремљ: Зеленски е „специјален Евреин“ склон кон национализам

Зеленски-Европа-ни-испрати-јасен-сигнал-ја-чекаме-Америка.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДенеска, на прашањето дали украинскиот претседател и Украина се поврзани со џихадистите кои го извршија нападот во Москва, Кремљ одговори дека Володимир Зеленски е „специјален Евреин“ кој покажува симпатии кон национализмот.

Русија, која ги обвинува украинските власти дека се „нацистички“ и со тоа ја оправдува инвазијата на Украина, навести дека Киев би можел да биде вклучен во најсмртоносниот напад на руска територија од 2000 година, за кој одговорноста ја презеде сунитската џихадистичка група Исламска држава.

„Па, таму има посебен Евреин. Евреин кој на многу начини сочувствува и е наклонет кон националистичкиот дух што преовладува меѓу водачите на режимот во Киев“, рече Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ.

Вчера, три дена по нападот на трговскиот центар во близина на Москва во кој загинаа 139 лица, Владимир Путин призна дека нападот го извршила Исламската држава, но сепак зборува за вмешаност на Украина, објаснувајќи дека напаѓачите се обиделе да стигнат во Украина.

Песков не сакаше да навлегува во детали за тоа прашање, велејќи дека информацијата ќе биде објавена кога истражителот ќе го процени вистинското време, по завршување на истрагата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK