Кремљ: Ердоган не може да биде посредник во разговорите меѓу Русија и Украина

kremlj-i-crkva-130579.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТурскиот претседател Реџеп Таип Ердоган не може да биде посредник во преговорите меѓу Русија и Украина, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Не, не е можно“, беше одговорот на Песков на новинарско прашање дали Ердоган може да посредува во разговорите меѓу Москва и Киев, но тој потврди дека на денешната средба меѓу Ердоган и рускиот претседател Владимир Путин „се зборувало за Украина “, пренесува РИА.

Путин и Ердоган разговараа на маргините на самитот на Шангајската организација за соработка во Казахстан.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK