Командант на шведската армија: Путин го сака островот Готланд, ако нападне, започнува војна со НАТО

balticko-more-putin.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРускиот претседател Владимир Путин го сака шведскиот остров Готланд, предупреди шефот на шведското Министерство за одбрана Микаел Биден.

Готланд, најголемиот остров во Шведска, споредлив по големина со Род Ајленд, е стратешки лоциран во средината на Балтичкото Море — помеѓу Стокхолм и руската ексклава Калининград.

Руското Министерство за одбрана објави план за проширување на територијалните води во Балтичкото Море, што предизвика меѓународна загриженост.

„Сигурен сум дека Путин со двете очи гледа во Готланд. Целта на Путин е да ја добие контролата над Балтичкото Море“, рече Биден, врховен командант на вооружените сили на Шведска.

„Ако Русија ја преземе контролата во Балтичкото Море, тоа би имало огромно влијание врз нашите животи – во Шведска и сите други земји кои граничат со Балтичкото Море. Не можеме да го дозволиме тоа“, рече Биден.

„Балтичкото море не смее да стане игралиште на Путин“, додава тој.

По демилитаризацијата во 2005 година, Шведска повторно воведе постојани трупи во Готланд во 2016 година, по руската анексија на украинскиот полуостров Крим. Шведска, исто така, стана најновата членка на НАТО во март, што значи дека е опфатена со членот 5 од алијансата, кој гарантира дека сите други членки застануваат во меѓусебна одбрана доколку бидат нападнати.

„Ако Путин го нападне Готланд, тој може да им се закани на земјите на НАТО од морето. Тоа би бил крај на мирот и стабилноста во нордиските и балтичките региони“, рече Биден.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK