–>

Кина: Ги осудуваме дејствијата кои им штетат на цивилите, повикуваме на итен прекин на огнот

Кина-Ги-осудуваме-дејствијата-кои-им-штетат-на-цивилите-повикуваме.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКина повика на итен прекин на огнот и ги осуди „актите што им штетат на цивилите“.

„Кина е длабоко загрижена поради сегашната ескалација на тензиите и насилството меѓу палестинската и израелската страна и е тажна поради големиот број цивилни жртви предизвикани од конфликтот“, изјави Жаи Џун, специјален претставник на Кина за Блискиот Исток.

„Ние се спротивставуваме и ги осудуваме дејствијата кои им штетат на цивилите и повикуваме на итен прекин на огнот“, додаде тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK