–>

Камионите со хуманитарна помош за Газа само што тргнаа, Хамас ги сопре

Камионите-со-хуманитарна-помош-за-Газа-само-што-тргнаа-Хамас.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТедрос Аданом Гебрејесус, генерален директор на Светската здравствена организација (СЗО), рече дека камиони со залихи на организацијата, вклучително и лекови за повреди и хронични болести и суштински лекови, пристигнуваат денеска во Газа.

Преминот Рафа беше затворен кратко откако поминаа 20 камиони, според извештаите на Си-ен-ен од египетската страна на границата.

Потоа, канцеларијата за медиуми на Хамас објави дека долго очекуваните камиони со помош за жителите на Газа „нема да ги променат катастрофалните здравствени услови во Газа“, пренесува Ројтерс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK