–>

Кадиров по немирите во Дагестан: Насочете ги своите сили кон Украина

kadirov-r.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЧеченскиот претседател Рамзан Кадиров изјави дека оние кои предизвикаа немири во Дагестан во неделата треба да ги насочат своите сили во „вистинската насока“ кон Украина.

Кадиров на својот канал Телеграм напиша: „Ако постои таква ревност и желба за справување со непријателот, јас само го поздравувам. Но, тоа треба да биде насочено во вистинската насока – кон Украина. Тоа се истите сили таму, вистински сатанисти, фашисти и слуги на Иблис, го поддржуваат убивањето на Палестинците“, пренесува РИА Новости.

Кадиров, сепак, ги советуваше младите да размислат „пред да направат нешто такво“. Тој нагласи дека спонтаните постапки не водат кон ништо добро.

Во Махачкала во неделата, се случи упад на пистата на аеродромот откако пристигна лет од Тел Авив. Пријавено е дека најверојатно се трага по пристигнатите израелски државјани и поради почнале нереди, стои во написите на медиумот.

Тамошните власти соопштија дека е покрената кривична постапка поради масовни нереди, а идентификувани се над 150 активни учесници. Според последните податоци на Главната управа за внатрешни работи на Севернокавкаскиот федерален округ, приведени се 83 лица.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK