Јужна Кореја анализираше што има во балоните кои им доаѓаат од север

gubre2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЧовечки измет и оштетена облека се пронајдени во вреќите со ѓубре донесени во Јужна Кореја со севернокорејски балони, соопштија властите.

Повеќе од 1.500 балони се испратени од Пјонгјанг преку границата од мај, како одмазда за кампањата со летоци против севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Анализата на некои од пакетите со балони открила црви. Мала е можноста за инфекција од паразити во балоните, се обидува да ги убеди граѓаните јужнокорејското министерство за обединување. Во балоните биле пронајдени различни предмети, меѓу кои и исечена „западна“ облека која била донирана од Јужна Кореја, пишува Би-би-си.

Некои од облеката се со ликовите на Мики Маус, Вини Пу и Хелоу Кити.

„Отпадот што го испрати Северна Кореја ја откри лошата економска состојба во земјата и го истакна противничкиот однос кон Јужна Кореја“, соопштија од Сеул.

Северна Кореја тврди дека балоните се одмазда за пропагандна кампања на севернокорејски дезертери и јужнокорејски активисти кои редовно испраќаат балони на другата страна. Овие балони содржат храна, лекови, пари и летоци кои го критикуваат режимот на Северот.

Двете Кореи неодамна ја засилија својата прекугранична пропагандна војна. Додека северот испраќаше ѓубре кон југ, југот од моќните звучници исфрли поп-песни и вести преку границата. Денеска повторно беа испратени балони, а јужнокорејските власти ги предупредија луѓето да внимаваат на предмети што паѓаат.

Активист на југот потврди за новинската агенција АФП дека испратил неколку балони со пропагандни летоци на север оваа недела. Војската на Јужна Кореја неодамна ја предупреди јавноста да не ги допира белите балони и пластичните кеси закачени на нив бидејќи содржат ѓубре.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK