Јутјубер од Кипар еден од фаворитите на изборите за ЕУ: „Никогаш не сум гласал во животот“

f2f6831c-9cf6-4ae5-a4dd-cb76ae9ff580.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФидиас Панајоту, 24-годишен јутјубер и инфлуенсер, би можел да биде еден од шесте кандидати што Кипар ќе ги испрати во Европскиот парламент по јунските избори. Признава дека не знае ништо за политика, но вели дека не може да го поднесе продолжувањето на владеењето на бубалиците во Брисел.

Последната анкета покажува дека тој е на петтото место со поддршка од 8,7 отсто, што му дава шанса да освои место пред традиционалните политички партии кои имаат по шест кандидати, како социјалистичката ЕДЕК, центристичката ДЕПА и Партијата на зелените.

Стана познат благодарение на неговата мисија да го прегрне Маск, подоцна просејќи во Индија и Јапонија

„Фидијас“, како што се нарекува себеси Панајоту, има околу 2,6 милиони претплатници на неговиот канал на „Јутуб“ откако почна да објавува во 2019 година. Тој стана познат по неговата мисија да го прегрне Илон Маск, милијардерот сопственик на Платформата „Икс“ (на крајот успеа).

Тој, исто така, предизвика контроверзии минатата година обидувајќи се да патува низ Индија и Јапонија без да плати, просејќи.

„Никогаш во животот не сум гласал. Немам поим од политика“

Носејќи три вратоврски, одело и шорцеви, Панајоту ја објави својата кандидатура во јануари, признавајќи дека нема поим за политика или за Европската унија, но тврдејќи дека е подготвен да учи.

„Имам 23 години и никогаш во животот не сум гласал, а една вечер си реков дека ако никогаш не гласам и никогаш не се заинтересирам, секогаш ќе бидат на власт истите и реков – доста е! “ објави тој.

Во април, Фидијас ја поднесе својата кандидатура заедно со неговиот татко, свештеник, облечен во костум и машна.

Слушнав некаде дека ако не сте задоволни со работите околу вас и сакате да ги промените, вие самите треба да бидете промената“, рече тој во таа прилика. „Зошто избрав да бидам независен? Затоа што не можам да се вклопам. Затоа што сакам да знаете дека немам партиски интереси да служам“.

Тој додаде дека неговата цел не е да биде избран, туку да ги мотивира младите да се занимаваат со политика.

Европските избори во Кипар се очекува да забележат високо ниво на излезност на гласачите, што е показател за разочараноста што Кипарците ја чувствуваат од политичкиот систем.

Двете најголеми партии на медитеранскиот остров, Демократската алијанса и Прогресивната партија на работниот народ, се во тесна трка за првото место, иако постојат сомнежи колку нивни поддржувачи ќе излезат на изборите. Анкетите покажуваат дека екстремно десничарскиот Национален народен фронт би можел да се засили, со оглед на важноста на миграцијата како политичко прашање на островот.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK