–>

Јордан: Никој во регионот не верува во израелската приказна за експлозијата во болницата

Јордан-Никој-во-регионот-не-верува-во-израелската-приказна-за.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЈорданскиот министер за надворешни работи рече дека „никој не ја прифаќа“ приказната на Израел за експлозијата во болницата во Газа.

Ајман Сафади рече дека луѓето „во овој дел од светот“ нема да веруваат дека палестинските милитанти случајно ја бомбардирале болницата Ал Ахли, освен ако не се спроведе независна истрага.

На прашањето дали му верува на Израел, Сафади рече: „Никој не верува во таа приказна во овој дел од светот“. „Единствениот начин на кој луѓето би имале поинаков наратив е доколку постоела независна меѓународна истрага за трагедијата со непобитни докази дека нападот не бил извршен од Израел.

Министерството за здравство на Газа го обвини Израел за експлозијата, кој го обвини палестинскиот исламски џихад за погрешно истрелување на ракета, кој пак рече дека Израел е одговорен. Министерството за здравство соопшти дека загинале 471 лице, но ИДФ тврди дека бројката е „надуена“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK