–>

Јеменските Хути грабнаа товарен брод што пловел кон Индија – меѓу посадата има и Балканци

Јеменските-Хути-грабнаа-товарен-брод-што-пловел-кон-Индија-–.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЈеменските Хути киднапирале товарен брод во јужниот дел на Црвеното Море додека пловел од Турција кон Индија, а според првите информации на него има членови на екипажот од Балканот.

Израел денеска негираше дека на бродот имало негови граѓани и изјави дека зад киднапирањето стои „ирански тероризам“.

Кабинетот на премиерот Бенјамин Нетанјаху објави соопштение во кое го обвини Иран за инцидентот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK