Јамајка се подготвува за удар на страшен ураган, се очекува жестоко невреме

ff.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПремиерот на Јамајка ги повика жителите да се придржуваат до наредбите за евакуација додека ураганот Берил се приближува до карипската земја

Центарот на бурата се очекува да помине јужно од Јамајка, но многу блиску до островот, попладнево по локално време, носејќи ветрови со урагански сили и опасни бранови на бура.

„Ги повикуваме сите Јамајканци да се придржуваат до известувањата за евакуација доколку и кога ќе бидат издадени“, рече премиерот Ендрју Холнс во видео пораката.

Тој, исто така, ги советуваше луѓето кои живеат во ниските области да се преселат на повисоки места или засолништа, дури и ако моментално не се под наредба за евакуација.

„Ова ги вклучува жителите на областите кои се „историски склони кон поплави и лизгање на кал или ако живеете на бреговите на река или поток“, рече Холнс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK