–>

Израелскиот генерал Шамни: САД очекуваат да го уништиме Хамас, мисијата ќе трае од шест до осум месеци

Израелскиот-генерал-Шамни-САД-очекуваат-да-го-уништиме-Хамас-мисијата.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГенерал-мајор Гади Шамни, поранешен командант на дивизијата на ИДФ Газа и поранешен воен аташе во САД, за „Канал 12“ по посетата на американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека САД очекуваат Израелците да го уништат Хамас.

Покрај тоа, вели Шамни, дури и без зелено светло на Америка, Израел не смее да ја прекине оваа војна додека „Хамас не биде целосно поразен и Газа не се демилитаризира“. До крајот, сите заложници мора да бидат вратени, а Израел мора да ги постави условите за обнова на Газа, најверојатно со враќање на палестинската управа на власт таму, вели тој.
Според него Хамас признава дека Израел има проблем со лидерството, без ефективни „раце на воланот“ и го осудува премиерот Бенјамин Нетанјаху за „негувањето“ на Хамас.

Шамни вели дека воената задача е „сложена“, но ИДФ може да го стори тоа – „има борци, оружје, борбен дух и решителност“.

Мисијата ќе трае 6-8 месеци, предвидува тој. „Освојувањето на Газа, преземањето контрола над Газа, ќе потрае неколку недели. Тогаш Израел ќе мора да ги убие и зароби вооружените сили на Хамас.

„Илјадници ќе мора да бидат затворени во Негев за да послужат како договор за пазарење“ за повеќе од 200 затвореници кои Хамас ги држи како заложници.

„Ако Израел ги ослободи палестинските затвореници како што сака Хамас, тоа би било пораз за Израел. Тоа само би предизвикало дополнителни напади“.

Значи, нема избор. Луѓето кои зборуваат за други опции, сето тоа да се направи од воздух, вели тој, грешат. Воздушните напади се важни, но на крајот мора да влезат копнените сили.

Тој вели дека Хамас „може да апсорбира многу“ од казнените воени напади.

„Тие мислат дека можат да нè наведнат по нивна волја. ИДф треба да биде претпазлив во областите каде што верува дека се држат заложници, но генерално, „ИДФ мора да оди напред со полна сила“.

Шамни вели дека ИДФ е способна да дејствува истовремено на северниот фронт против Хезболах доколку е потребно, и да го контролира Западниот Брег. На крајот, додава тој, Хезболах мора да биде турнат од своите позиции на северната граница. „И ќе мораме да го решиме тоа со сила“, вели тој, бидејќи дипломатијата нема да го врати Хезболах назад.

„Реалноста таму е полоша“ отколку што беше пред израелско-либанската војна во 2006 година, вели тој, и „луѓето нема да се вратат да живеат“ во северната гранична област во близина на Либан, освен ако или додека Хезболах не биде турнат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK