–>

Израелски тенкови се упатија кон индонезиската болница

Израелски-тенкови-се-упатија-кон-индонезиската-болница.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелски тенкови се движеа кон индонезиска болница во северниот дел на Појасот Газа, каде што, како што се наведува, десетина луѓе загинаа по израелските напади утринава.

Директорот на болницата д-р Марван Ал-Султан за Би-би-си изјави дека израелската војска се наоѓа на околу 20 метри од зградата. Тој претходно изјави дека слушнал пукотници од сите правци и дека е погодено одделението за постоперативна нега.

Последното соопштение на израелската армија не се однесува на акцијата во близина на болницата. Во него се наведува дека „трупите на ИДФ продолжуваат да дејствуваат во Појасот Газа, насочувајќи ги авионите да ги нападнат терористите, терористичката инфраструктура и да лоцираат оружје и воена опрема“.

Тие рекоа и дека се убиени тројца команданти на четата на Хамас.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK