–>

Израелска војска: Повеќето од заложниците кои ги држи Хамас се живи

Израелска-војска-Повеќето-од-заложниците-кои-ги-држи-Хамас-се.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелската армија соопшти дека повеќето од заложниците кои ги држи Хамас во Газа се живи.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија нови информации за статусот на заложниците и исчезнатите лица однесени од Хамас во Појасот Газа од јужен Израел, откако ја нападна областа на 7 октомври, објави Си-Ен-Ен.

ИД соопшти дека повеќе од 20 од заложниците се на возраст под 18 години, додека 10 до 20 од нив се на возраст над 60 години.

Израелското Министерство за одбрана  соопшти дека авион со медицинска опрема за израелските одбранбени сили (ИДФ) слетал на аеродромот Рамон во јужниот дел на Израел.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK