–>

ИДФ: Три авиони од Либан влегоа во израелскиот воздушен простор

ИДФ-Три-авиони-од-Либан-влегоа-во-израелскиот-воздушен-простор.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK







Израелската армија (ИДФ) соопшти дека три авиони од Либан денеска влегле во израелскиот воздушен простор.

Еден авион е пресретнат, додека другите два паднале на северот на земјата, се вели во соопштението на ИДФ на социјалната мрежа Икс, пренесува Танјуг.

Од почетокот на конфликтот меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас, на 7 октомври, борбите меѓу Хезболах и ИДФ на израелско-либанската граница траат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK