Хамас: Се согласивме на прекин на огнот

gaza2-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKХамас објави соопштение дека го прифаќа египетско-катарскиот предлог за прекин на огнот.

Во соопштението се наведува дека нејзиниот врховен лидер Исмаил Ханије ја пренел веста во телефонски разговор со катарскиот премиер и египетскиот министер за разузнавање.

Двете земји посредуваат во повеќемесечните разговори меѓу Израел и Хамас. Сè уште нема коментари од Израел.

Претходно денеска Израел најави офанзива насочена кон Рафах, најјужниот град Газа. Повеќе од милион жители се засолниле во градот поради судирите во другите делови на Појасот Газа.

Предлогот не е објавен во јавноста, но првата фаза, наводно, бара 33 живи заложници: жени, деца, стари лица и болни да бидат ослободени за време на 40-дневното примирје, во замена за стотици палестински затвореници.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK