–>

Хамас: Најмалку 12.000 Палестинци убиени во Газа

Хамас-тврди-Израел-синоќа-нападна-најмалку-три-болници.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку 12.000 Палестинци се убиени во израелските напади врз Газа од 7 октомври, соопшти прес центарот на владата предводена од Хамас.

Меѓу загинатите има и 5.000 деца, се додава.

Вчера палестинските здравствени власти соопштија дека се убиени повеќе од 11.470 луѓе. Две третини од нив се жени и деца, истакнаа тие. Околу 2.700 луѓе се исто така исчезнати.

Инаку, во Израел беа убиени околу 1.200 луѓе, најмногу при првичниот напад на Хамас на 7 октомври, а околу 240 беа заробени.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK