Хамас: Ќе станеме политичка партија ако се формира палестинска држава

Израел-Ги-преполовивме-силите-на-Хамас-убиени-се-над-12000.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗаменик-претседателот на политбирото на Хамас за Газа, Калил ал-Хаја, рече дека палестинската милитантна група е подготвена да се договори за петгодишно примирје со Израел и да се претвори во политичка партија доколку се формира палестинска држава со границите од 1976 година.

Ал Хаја, претставник на Хамас во преговорите за прекин на огнот и враќање на заложниците, рече дека групата ќе прифати „целосно суверена палестинска држава на Западниот брег и појасот Газа и враќање на палестинските бегалци во согласност со меѓународните резолуции”

Во интервју за Асошиетед прес, тој додаде дека во тој случај военото крило на Хамас ќе биде распуштено.

„Сите искуства на луѓето кои се бореле против окупаторите, кога се осамостоија и ги освоија своите права и својата земја, се претворија во политички партии, а нивните борбени сили се претворија во национална армија“, рече тој.

Тој оцени дека долго најавуваната израелска копнена офанзива во градот Рафах нема да го победи Хамас.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK