–>

„Грешка во автоматскиот превод“: Мета се извини што на палестинските корисници им го додаде зборот „терорист“

„Грешка-во-автоматскиот-превод-Мета-се-извини-што-на-палестинските.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМета се извини откако го вметна зборот „терорист“ во описот на профилот на некои палестински корисници на Инстаграм, што го обвини за „грешка во автоматскиот превод“.

Проблемот ги погоди корисниците на кои во описот на нивниот профил е напишан зборот „Палестинец“, палестинското знаме и зборот „алхамдулила“ на арапски.

„Фала му на Бога, палестинските терористи се борат за својата слобода“, гласи реченицата по автоматскиот превод, пренесува Гардијан.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK