–>

Германска политичарка намачкана со измет на митинг

beatrix-von-storch-afd-im.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Една од водечките политичарки на АфД (Алтернатива за Германија) и претставничка на таа партија во Бундестагот, синоќа за време на јавен настап бил извалкан со измет од демонстрант во градот Даун.

Заменик-претседателката на партијата која се залага за планови против мигрантите и зелените политики, беше нападната во сала во западниот град Даун.

Политичарката за ДПА изјави дека маж и побарал фотографија, но наместо тоа тој ја намачкал со измет. „Беше навистина одвратно“, рече Фон Сторч.

Мажот брзо бил совладан од полицијата и против него е покрената истрага. Фон Сторч рече дека поднела тужба. Полицијата извести за мирни протести на околу стотина симпатизери на АфД во Даун.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK