Галант: Хамас не може да се опорави од израелските операции во Појасот Газа

galant2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелскиот министер за одбрана Јоав Галант за време на посетата на Рафа во јужниот дел на Појасот Газа изјави дека Хамас не може да се опорави од израелските операции кои го уништија оружјето и подземните тунели на палестинските милитантни групи.

Галант оцени дека Хамас повеќе нема средства да се вооружува, да се опреми, дека не може да донесе засилување, објави Тајмс оф Израел.

„Нивниот борбен дух е скршен и времето всушност работи против нив, а не за нив“, рече Галант.

Тој повтори дека целта на израелската операција во Појасот Газа е целосно уништување на Хамас.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK