(Фото+видео) „Му кажав на Путин дека на Европа ѝ треба мир“ рече Орбан по средбата со рускиот претседател

Screenshot-2024-07-06-082552.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУнгарскиот премиер Виктор Орбан разговараше со рускиот претседател Владимир Путин за опциите за мир во Украина, што ги налути некои европски лидери кои рекоа дека тој не зборува во името на ЕУ.

Унгарија во понеделникот го презеде ротирачкото претседателство со ЕУ. Во првите пет дена, Орбан го посети украинскиот претседател Володимир Зеленски во Киев и формираше сојуз во Европскиот парламент со другите десни националисти, „Патриоти за Европа“.

Мировна мисија
Тој потоа отпатува за Москва во, како што вели, „мировната мисија“, неколку дена пред самитот на НАТО во Вашингтон, каде ќе се разговара за натамошната воена помош за Украина. Тоа беше прва средба на претставник на ЕУ со Путин во Москва од април 2022 година.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, изјави дека само единството и решителноста во рамките на ЕУ ќе го отворат патот за праведен и траен мир во Украина. „Смирувањето нема да го спречи Путин“, објави таа на X.

Путин, кој го прими Орбан во Кремљ, рече дека разговорите биле корисни, но исто така ја обвини Украина дека не сака да стави крај на војната што трае веќе две и пол години и посочи дека неговите сопствени идеи за ставање крај на конфликтот, за кои Украина тврди дека водат кон капитулација, единствениот пат напред.

– Нивното спроведување, ни се чини, би овозможило прекинување на непријателствата и почеток на преговори. Секогаш сме биле и остануваме отворени за дискусии за политичко и дипломатско решение. Меѓутоа, од другата страна (на конфликтот) слушаме дека постои неподготвеност да се реши прашањето на тој начин – изјави Путин на новинарите по средбата.

Порака од Министерството на Украина
Путин минатиот месец рече дека Русија ќе го прекине конфликтот доколку Киев се согласи да се откаже од своите аспирации да се приклучи на НАТО и да предаде четири региони за кои претензии Москва, што Киев го отфрли како неприфатливо.

Украина го смета својот мировен план од 10 точки и неодамнешната меѓународна конференција заснована на него како единствен реален пат и забележува дека посетата на Орбан на Москва не била координирана со Киев.

„Потсетуваме дека остануваме цврсти на нашиот принцип „нема договор за Украина без Украина“ и ги повикуваме сите земји строго да го почитуваат“, соопшти украинското МНР.

Скептицизам во однос на унгарските мотиви
Орбан, критичар на западната воена помош за Украина, кој има најдобри односи со Путин од кој било европски лидер, рече дека разбира дека нема мандат на ЕУ да ја посети Москва, но исто така нагласи дека мирот не може да се постигне „од удобна фотелја во Брисел. ”

– Не можеме да седиме и да чекаме војната за чудо да заврши – објави тој на Х.

Орбан им рече на новинарите дека Унгарија го смета своето претседавање со ЕУ „во следните шест месеци и работата што ќе се изврши како мировна мисија“.

– Оваа војна се рефлектира и со уништување на нашиот економски развој и пад на нашата конкурентност. Накратко, му кажав на претседателот Путин дека на Европа и треба мир – рече тој.

Иако се потребни многу чекори за да се запре војната и иако позициите на Москва и Киев се уште се многу далеку, Орбан рече дека неговата посета е првиот чекор кон обновување на дијалогот. Европски дипломат, кој сакаше да остане анонимен, рече дека „Посетата на Орбан значи дека скептицизмот во ЕУ во однос на унгарското претседателство со Унијата е „за жал оправдан, се работи само за промовирање на интересите на Будимпешта“.

Литванскиот претседател Гитанас Наузеда го обвини Орбан за поткопување на претседателството со ЕУ. – Ако навистина се стремите кон мир, не се ракувајте со крвав диктатор, вложете максимални напори да и помогнете на Украина – објави тој на Х.

Естонската премиерка Каја Калас, која ќе биде новиот шеф за надворешни работи на ЕУ, рече дека Орбан го користи претседавањето со ЕУ за да предизвика конфузија.

– ЕУ е обединета, јасно стои со Украина и против руската агресија – рече таа.

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто одговори велејќи:

– Унгарија е независна земја и затоа мислам дека не треба да обрнуваме внимание на такви критики. Времето докажа… дека без дијалог, без отворени канали за комуникација, нема решение за оваа војна.

„Зеленски не сака мир“
Путин рече дека Орбан го информирал за неодамнешната средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски во Киев и за унгарскиот предлог за итен прекин на огнот, што ќе овозможи почеток на преговорите. Рускиот претседател веднаш додаде дека Украина нема да се согласи на тоа бидејќи „Зеленски сака да продолжи вонредната состојба бидејќи сака да остане на власт засекогаш“.

Путин додаде дека Русија сака „целосен и конечен крај на конфликтот“, а клучот за завршување на конфликтот треба да бидат, како што рече, руските предлози. Тој додаде дека му е благодарен на Орбан што се обидел да го обнови дијалогот меѓу Русија и Европа.

За потсетување, Унгарија во понеделникот го презеде шестмесечното ротирачко претседавање со Советот на Европската унија. Во вторникот Орбан го посети украинскиот претседател Володимир Зеленски во Киев, а сега одлучи да замине во Москва во „мировна мисија“, само неколку дена пред самитот на НАТО.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK