–>

Финска затвори четири гранични премини со Русија

Финска-затвори-четири-гранични-премини-со-Русија.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФинска ќе затвори четири од своите девет гранични премини со Русија во сабота за да го запре приливот на баратели на азил во оваа нордиска земја, изјави премиерот Петери Орпо.

Финскиот претседател во средата рече дека зголемениот број баратели на азил кои пристигнуваат на источната граница на земјата се чини дека е одмазда на Русија за одбранбената соработка меѓу Финска и САД.

Финска, членка на Европската унија чиешто пристапување во НАТО претходно оваа година по една деценија неврзаност ја налути Москва, дели 1.340 километри граница со Русија, која служи и како надворешна граница на ЕУ.

Сите четири премини се на југоисточниот дел на Финска и генерално се најпрометните места за патување меѓу двете земји.

„Владата денеска одлучи Финска да затвори некои источни гранични премини во ноќта од петок кон сабота“, рече Орпо на прес-конференција.

Оваа недела, десетици баратели на азил од Ирак, Јемен, Сомалија и Сирија секојдневно пристигнуваа преку Русија, соопштија финските погранични власти, за разлика од помалку од еден мигрант еден ден претходно оваа есен.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK