Евакуирани хотели во мексиканскиот град Тулум поради очекуваниот удар на ураганот

dfd.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВластите ги повикаа туристите во мексиканското одморалиште Тулум да ги напуштат плажите и да бараат засолниште, а хотелите беа евакуирани поради очекуваното влијание на ураганот Берил, кој погоди неколку острови во Сент Винсент и Гренадини, како и Барбадос и Јамајка во претходните денови.

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор рече во изјавата дека Берил може директно да го погоди Тулум, кој има најмалку 50.000 жители и приближно исто толку туристи.

„Се препорачува луѓето да стигнат до повисоки места, засолништа… Не двоумете се, материјалните добра може да се заменат“, предупредил Обрадор, а пренесува АП.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK