Ерменија се согласи да му врати на Азербејџан четири села во пограничната област

9FD6B4E3-168E-46E2-83E3-8BA224D5C8E5.jpeg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПортпаролот на азербејџанското Министерство за надворешни работи Ајкан Хаџизада соопшти дека Ерменија се согласила да му врати на Азербејџан четири села кои се наоѓаат на нивната заедничка граница.

„Како резултат на осмиот состанок на државните комисии за демаркација на државната граница меѓу Азербејџан и Ерменија, Ерменија се согласи да врати четири села во Азербејџан кои беа под окупација од почетокот на 1990-тите“, рече Хаџизада на социјалната мрежа Х.

Азербејџанските власти претходно изјавија дека враќањето на селото е неопходен услов за мировен договор што ќе стави крај на тридеценискиот конфликт меѓу двете земји, кои беа дел од Советскиот Сојуз.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK