–>

Ердоган: Масакрот во Газа достигна ниво на геноцид, Советот за безбедност на ОН ја продлабочува кризата

Ердоган-Масакрот-во-Газа-достигна-ниво-на-геноцид-Советот-за.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТурскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека меѓународната заедница е неуспешна пред нелегалните и неселективни напади на Израел врз цивилите во Газа.

Во својата порака по повод 78-годишнината од ОН, Ердоган им се заблагодари на оние кои работат во рамките на ОН за мир, просперитет, правда и хармонија во светот.

Тој рече дека човештвото се соочува со голем број проблеми, вклучувајќи конфликти во Палестина и Украина, климатски промени, глад, сиромаштија и исламофобија.

„Од 7 октомври, бевме сведоци на масакри во Газа кои се насочени кон цивилни населби, места за богослужба, болници и училишта и достигнаа ниво на геноцид. “ додаде Ердоган.

Тој рече дека Советот за безбедност на ОН ја продлабочува кризата со „едностран пристап“ наместо да ги запре убиствата, да воспостави прекин на огнот и да спречи цивилни жртви.

„Организација која е набљудувач на колективното казнување на луѓето во Газа не може да му понуди надеж на човештвото и да обезбеди мир и стабилност“, рече Ердоган.

Тој додаде дека институциите на ОН, вклучително и агенцијата на ОН за палестински бегалци, УНРВА, го прават Советот за безбедност на ОН нефункционален.

И покрај тоа, тој додаде дека Турција продолжува силно да ги поддржува и застапува „вредностите на ОН и принципот на мултилатерализам, кои се во сржта на глобалниот систем заснован на правила“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK