–>

Ердоган го поддржа влезот на Шведска во НАТО

Ердоган-го-поддржа-влезот-на-Шведска-во-НАТО.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТурскиот претседател Таип Ердоган денеска до турскиот Парламент на ратификација поднесе предлог-закон за кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, соопшти турското претседателство.

Претседателството не објави дополнителни детали, пренесува Ројтерс.

Ердоган го одложи ратификувањето на членството на Шведска, обвинувајќи го Стокхолм дека е премногу мек кон курдските милитанти и другите групи кои ги гледа како безбедносна закана. Турција беше налутена и од серијата протести со палење на Куранот во Шведска.

Инаку, сите 31 сојузник во НАТО мора да го поддржат членството на Шведска, а Турција и Унгарија допрва треба да го ратификуваат.

Во кусото соопштение за печатот од Претседателската администрација за комуникации, се наведува дека Ердоган го потпишал протоколот за прием на Шведска во НАТО, кој потоа бил доставен до Големото национално собрание на Турција.

Шведска и соседна Финска го прекинаа својот воен неврзан статус по една деценија откако рускиот претседател Владимир Путин ја нападна Украина во февруари 2022 година, барајќи заштита од НАТО. Финска се приклучи на воената алијанса во април.

На почетокот на овој месец, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја повика Турција брзо да го ратификува членството на Шведска во воената организација.

„Многу сојузници би сакале да видат брз напредок во оваа ратификација“, изјави Столтенберг за Асошиетед прес по претседавањето со состанокот на министрите за одбрана на НАТО во Брисел.

„Шведска го исполни она што го вети и сега ни треба ратификација на шведското членство“, изјави во таа прилика Столтенберг.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK