Елитната воена единица на Северна Кореја во посета на Русија

kim-jong-un.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДелегација на севернокорејската елитна воена единица отпатува во Русија, објавија денеска севернокорејските државни медиуми.

Според Ројтерс, ова е прва воена размена меѓу двете земји откако нивните лидери потпишаа пакт со кој се обврзуваат на поблиска воена соработка.

Претседателот на Воениот универзитет Ким Ил Сунг, Ким Геум Чол, ја предводи делегацијата на службеници за воена обука и отпатува со авион во понеделникот, објави државната новинска агенција KCNA, без да даде други детали, вклучително и целта на посетата и каде во Русија е во посета.

Именуван по основачот на земјата, универзитетот е полигон за обука на елитните воени офицери, а лидерот на земјата, Ким Џонг Ун, одеше таму откако студираше во Швајцарија додека се подготвуваше да стане третиот лидер на земјата.

За време на посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Пјонгјанг во јуни, беше потпишан сеопфатен договор за стратешко партнерство кој вклучуваше договор за заемна одбрана за кој Ким рече дека претставува „сојуз“.

Зајакнувањето на воените врски меѓу двете земји ги загрижува официјалните лица во Сеул и Вашингтон, кои укажуваат на докази за испорака на оружје во Русија за употреба против Украина и веруваат дека Пјонгјанг можеби добива помош од Москва.

Двете земји негираат какви било трансакции со оружје. Јужнокорејскиот претседател Џун Сук Леол, кој оваа недела ќе присуствува на самитот на НАТО во Вашингтон, ја предупреди Москва на негативните последици од нејзиното пријателство со Пјонгјанг.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK