Екипажот на товарен брод во грчка сопственост е полесно повреден во напад на Хути во Црвеното Море

јј.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕкипажот на товарен брод кој пловел под знаме на Либерија и е во сопственост на Грција е полесно повреден во напад со дрон на јеменските бунтовници Хути во Црвеното Море, соопшти Централната команда на американската војска (ЦЕНТКОМ).

Во соопштението се наведува дека нападот се случил во неделата и дека е оштетен товарниот брод M/V Trans world navigator, кој продолжил да плови.

Бродот неодамна се закотви во Малезија и беше на пат за Египет.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK