Џон Кирби: Ескалацијата на конфликтот не би била добра ниту за Украина, ниту за Полска

FGDH.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПортпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби изјави за полското радио дека ескалацијата на конфликтот нема да биде добра ниту за Украина, ниту за Полска.

„Никој не сака оваа војна да ескалира“, рече Џон Кирби на прашањето за барањето на Украина да собори руски ракети од полска територија.

„Сакаме да бараме начини да ја направиме Украина ефикасна, но не сакаме ескалација. Тоа не би било добро за Украинците, не би било добро за Полјаците, не би било добро за никого“, рече тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK