–>

Две жени во Лондон уапсени на протестите против насилствата во Газа

Две-жени-во-Лондон-уапсени-на-протестите-против-насилствата-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДве жени се уапсени „под сомневање за поттикнување расна омраза на плоштадот Трафалгар“ по пропалестинскиот марш, потврди Метрополитен полицијата.

Во соопштението се вели: „По нашата вчерашна жалба, сега се уапсени две жени под сомнение дека поттикнувале расна омраза на плоштадот Трафалгар.

„Би сакале да и се заблагодариме на јавноста за нивната помош во споделувањето на нашиот апел и за известувањето за инцидентот во тоа време. Осомничените остануваат во притвор“.

Комесарот на метрополитенската полиција Сер Марк Роули денеска изјави дека околу 100 лица биле уапсени на демонстрациите одржани по нападот на Хамас врз Израел пред три недели.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK