–>

Црн биланс од нападот на бегалскиот камп во Газа – 50 мртви, 150 ранети

Црн-биланс-од-нападот-на-бегалскиот-камп-во-Газа-–.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо нападот на бегалскиот камп Џабалија, кој се наоѓа на периферијата на градот Газа, според последните информации што ги објави индонезиската новинска агенција од Газа, загинаа најмалку 50 лица, а околу 150 лица се повредени.

Израел вчера го призна нападот врз Џабалија и рече дека логорот бил цел да го убие Ибрахим Биари – клучниот командант на Хамас поврзан со нападот на групата врз Израел на 7 октомври. Израел наведува дека Ибрахим Биари и неговите борци окупирале цивилни згради во градот Газа.

Вчера врз Џабалија беа извршени најмалку шест воздушни напади, а во нападот беа уништени станбени блокови.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK