Членките на НАТО договорија 40 милијарди евра воена помош за Украина

zelenski1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСојузниците на НАТО се согласија да финансираат воена помош за Украина со 40 милијарди евра следната година, изјавија двајца западни дипломати за Ројтерс во средата, една недела пред самитот на алијансата во Вашингтон.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг побара од сојузниците да се согласат на повеќегодишна посветеност да продолжат да му помагаат на Киев на исто ниво како од почетокот на руската инвазија во 2022 година, во износ од околу 40 милијарди евра годишно. Земјите-членки, сепак, не го поддржаа првичното барање на Столтенберг, но договорот вклучува одредба дека придонесите на сојузниците ќе бидат разгледани на идните самити на НАТО, според дипломатот.

Сојузниците одлучија да подготват два извештаи во текот на следната година за да одредат која земја што испраќа во Украина, рече дипломатот, за да се исполнат барањата за поголема транспарентност во распределбата на товарот меѓу сојузниците.

Земјите-членки „ќе имаат за цел да го исполнат ова ветување преку пропорционални придонеси“, се вели во договорот. Финансиската обврска е дел од поширокиот пакет за Украина за кој лидерите на НАТО ќе се договорат на состанокот во Вашингтон од 9 до 11 јули.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK