Четири руски ракетни фрлачи и авиони се сериозно оштетени на Крим, соопшти Украина

kj.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо украинскиот напад на воениот аеродром на Крим вчера сериозно се оштетени четири ракетни фрлачи, три радарски станици и друга опрема, соопшти украинската воена разузнавачка агенција.

Четири ракетни фрлачи земја-воздух С-400 и контролен пункт за воздушна одбрана стациониран во воздухопловната база Џанкој се меѓу опремата што е „уништена или критично оштетена“, објави агенцијата на Телеграм, пренесе Ројтерс.

Агенцијата додава дека во нападот биле уништени или оштетени и голем број авиони. На неколку сметки на каналот Телеграм вчера се појави информација за силна експлозија во Џанкој. Ројтерс не можеше да ги потврди наводите, а Русија официјално не ги коментираше.

Украинската агенција не даде информации за тоа какви средства се употребени за нападот, кој го опиша како „успешен“.

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, претходно и се заблагодари на армијата „за прецизноста“ вклучена во операцијата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK