Британски медиуми: Кралот Чарлс го протерува принцот Ендру од кралското семејство поради неговите врски со Епштајн

Кралот-Чарлс-бара-нов-телефонски-оператор-Треба-да-одговара-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПринцот Ендрју никогаш нема да се врати во кругот на британското кралско семејство по објавувањето на документи во кои се детализирани наводите за секс скандалите со малолетнички и поврзаноста со Џефри Епштајн, објавија британските медиуми.

Документите објавени од судот во Њујорк вчера ја ставија врската на војводата од Јорк, принцот Ендрју со педофилот Џефри Епштајн, повторно во центарот на вниманието, со тврдења дека принцот извршил „сексуална злоупотреба“ и учествувал во „оргија со малолетници“.

И покрај ова, Ендру жестоко и постојано ги отфрла сите обвинувања против него. Добро запознаени извори за „Дејли мејл“ вчера изјавија дека, иако тврдењата на судот не беа изненадување, тие ќе послужат за кристализирање на решеноста на кралот Чарлс конечно да го реши „проблемот Ендру“.

Неодамна објавените судски документи се верува дека ја зајакнале решеноста на кралот дека на Ендру никогаш повеќе нема да му биде дозволено да ги преземе кралските должности.

Веќе се работеше на плановите да го иселат од неговиот дом со десет спални соби во Виндзор, каде што живее од 2003 година, и да го преместат во помала резиденција во согласност со неговиот статус.

– Кога станува збор за каква било јавна улога на неговиот брат, нема враќање назад. Секогаш постоеше договор дека на Ендру ќе му биде дозволено да присуствува на приватни и семејни настани. Но, не јавни или официјални. Тоа не се промени – изјавил изворот за Дејли Меил.

Ендру веќе ги отфрли барањата на Чарлс да се пресели во помалата куќа, која претходно им припаѓаше на Хари и Меган пред да заминат во САД. Сега е јасно, пренесуваат британските медиуми, дека во наредните месеци кралот ќе го зголеми притисокот да го пресели својот брат.

Новооткриените документи се однесуваат на случај покренат во 2015 година на Менхетен.

Ендрју, кој со години се обидуваше да го обнови својот уништен имиџ во јавноста, е именуван 69 пати во новите досиеја, заедно со десетици други познати и богати луѓе кои се спријателиле и работеле со покојниот финансиер, кој беше осуден за подведување и злоупотреба на малолетници.

Во досиејата, најмногу вниманио покрена сведочењето на „Џејн До 3“ – подоцна идентификувана како г-ѓа Џуфре – која тврди дека била принудена да има секс со Војводата во три наврати, вклучително и кога имала 17 години.

.Таа тврди дека Епштајн и наредил „да му даде на принцот сè што ќе побара“, вклучително и „оргии со многу други малолетни девојчиња“ на карипскиот остров Литл Сент Џејмс на финансиерот.

Како дополнителен удар за Ендру, документите од случајот се очекува да бидат објавени во наредните денови, што значи дека тој потенцијално би можел да се соочи со денови на срамни наслови за неговото пријателство со Епштајн.

Како што пишуваат медиумите на Островот, принцот е „целосно измачуван“ од можноста скандалот повторно да се прошири низ медиумите, но со објавувањето на документите сега е дефинитивен.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK