Бремена жена е убиена денеска во израелски напад во Газа, бебето спасено со царски рез

FotoJet-2024-04-21T181531.585.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДевојче се роди денес по итен царски рез на нејзината мајка, која беше убиена во израелски напад врз градот Рафа во Газа, каде што синоќа во тешки напади беа убиени 19 лица, повеќето деца, изјавија палестинските здравствени власти. рече во неделата.

Покрај мајката Сабрин Ал Сакани, меѓу загинатите се и таткото на новороденото девојче и нејзината сестра, а локалните власти соопштија дека во две куќи во Рафа биле убиени и тринаесет деца од исто семејство.

Бебето е тешко само 1,4 кг, родено е во триесеттата недела од бременоста на нејзината мајка, моментално е стабилно и нејзината состојба постепено се подобрува, изјави лекарот Мохамед Салам, кој го направил царскиот рез и се грижи за неа. Девојчето веднаш било сместено во инкубатор во болницата во Рафа заедно со уште едно бебе. На завојот што медицинскиот персонал го завитка околу нејзините кревки гради пишува „Бебе на маченицата Сабрин Ал-Сакани“.

Помладата ќерка на Ал Сакана, Малак, која исто така беше убиена во нападот, сакала сестра си да ја нарече Рух, што на арапски значи „дух“, рече нејзиниот вујко Рами Ал Шеик, додавајќи дека Малак со нетрпение го очекувала раѓањето на нејзината сестра.

Бебето ќе остане во болница три до четири недели, изјави доктор Салама. „Потоа, ќе видиме дали е подготвена да ја напушти болницата и каде ќе оди. Дали за неа ќе се грижат нејзината тетка и тетин, вујко или баба и дедо. Ова е најголемата трагедија. Дури и да преживее ова дете, тој е родено сирак“, рече тој.

Според палестинските здравствени власти, во нападот на куќата на семејството Абдел Аал загинале тринаесет деца. Во истиот напад беа убиени и две жени.

На прашањето за жртвите во Рафах, портпаролот на израелската армија одговори дека мета биле различни воени цели во Газа, како воени комплекси, лансирни рампи и вооружени лица.

„Дали видовте мажи меѓу убиените?“ Сакр Абдел Ал, Палестинец чие семејство беше убиено, ги праша новинарите додека тагуваше врз телото на детето завиткано во бело платно. „Се тоа се жени и деца, целиот живот ми е избришан со смртта на мојата сопруга, децата, сите…“

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK