Блинкен: Авионите Ф-16 се на пат за Украина, летаат на украинското небо веќе ова лето

677z381_blinken-65f993572e44d.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека испраќањето одбранбени системи во Украина, како што е системот Патриот и други, е од клучно значење за одбраната на инфраструктурата и на украинскиот народ, како и на силите.

„Најважно е да се отклучат економските инвестиции во Украина. Тоа е работа број еден за Украина и Алијансата, но тоа е само дел од пакетот што го составивме“, рече Блинкен во Вашингтон на форумот на маргините на Самитот на НАТО.

Тој рече дека „во овој момент“ пратката на борбени авиони Ф-16 обезбедени од Данска и Холандија оди во Украина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK