„Безбедноста не е совршена“ – шефот на Боинг вели дека ја разбираат сериозноста на ситуацијата

„Рајанер-Квалитетот-на-„Боинг-е-загрижувачки.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзвршниот директор на „Боинг“, Дејв Калхун денеска изјави дека за време на сослушувањето пред поткомитетот на американскиот Сенат, ќе посочи дека ја разбира загриженоста за безбедноста на авионите на американската компанија, откако инцидентот за време на летот на „Боинг“ во јануари предизвика вознемиреност во јавноста.

„Нашата безбедносна култура е далеку од совршена, но преземаме акции и напредуваме, бидејќи ја разбираме сериозноста на ситуацијата“, изјави тој.

Компанијата е под лупа откако врата падна од сосема нов авион Боинг 737 Макс во сопственост на Алјаска ерлајнс во текот на летото на почетокот на јануари, оставајќи дупка на страната на авионот.

Како дел од тековната истрага, свиркачите на Боинг му кажаа на Сенатот во април дека 737 Max, 787 Dreamliner и 777 имале сериозни проблеми за време на производството.

Калхун, кој го води Боинг од 2020 година, се очекува да се соочи со тешки прашања за тоа како компанијата се справува со чувствителни ситуации.

Пред сослушувањето, Сенатот објави извештај во кој детално се опишани тврдењата на свиркачите во последните недели, вклучувајќи ги и наводите дека персоналот на компанијата се обидел да користи неисправни делови во авионите дури и откако биле идентификувани проблеми.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK