–>

Белата куќа: Хамас не треба да биде во новата влада кога ќе заврши војната со Израел

Белата-куќа-Хамас-не-треба-да-биде-во-новата-влада.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСоединетите Држави сметаат дека проиранската палестинска милитантна група Хамас не треба да учествува во идната влада на Појасот Газа кога ќе заврши војната со Израел, соопшти денеска Белата куќа.

Портпаролот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, изјави, говорејќи пред новинарите додека претседателот Џо Бајден лета во Минесота, дека САД не поддржуваат трајно населување на цивилите од Газа надвор од Газа.

Кирби рече дека САД не веруваат дека сега е време за општ прекин на огнот, но дека се неопходни хуманитарни паузи. Кирби рече дека останувањето на Хамас на власт би било проблематично откако на 7 октомври уби 1.400 луѓе во јужен Израел.

„Ние веруваме дека Хамас не смее да биде иднината на владата во Газа“, рече тој.

„Што ќе се случи по конфликтот, сè уште ги немаме сите одговори, но работиме со нашите партнери во регионот за да размислиме како може и треба да изгледа владата во Газа“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK