Бајден за неговиот вујко: Го изедоа канибали

Видео-Нов-лапсус-на-Бајден-го-помеша-францускиот-претседател-Макрон.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот претседател Џо Бајден изјави дека неговиот вујко, кој исчезна во Пацификот за време на Втората светска војна, бил изеден од канибали.

Вториот поручник Амброуз Финеган од воздухопловните сили на американската армија беше прогласен за исчезнат во мај 1944 година, откако неговиот лесен бомбардер се урна во морето.

„Тој беше соборен во област каде што во тоа време имаше многу канибали“, им рече Бајден на новинарите на кампањата пред „Air Force One“ во Скрентон, Пенсилванија.

„Никогаш не го пронајдоа неговото тело, но владата се врати кога јас заминав и тие проверија и најдоа некои делови од авионот“, ја продолжи својата приказна американскиот претседател.

Неколку часа подоцна, на состанокот со членовите на синдикатот на „United Steelworkers“ во Питсбург, Бајден ја раскажа истата приказна.

„Тој беше убиен во Нова Гвинеја и тие никогаш не го пронајдоа телото – навистина имаше многу канибали во тој дел на Нова Гвинеја“, рече 81-годишниот демократ.

Сепак, според агенцијата на Пентагон за воени зароебници и исчезнати, Финеган никогаш не бил соборен. Ниту бил во извидничка мисија, како што тврдеше Бајден.

Според официјалниот извештај за инцидентот, лесниот бомбардер А-20 Хавок бил на „курирско бегство“ од островот Лос Негрос кога му откажале моторите на мала височина. Авионот се урнал во морето кај северниот брег на Нова Гвинеја и двајца од тројцата членови на екипажот никогаш не успеале да излезат од остатоците кои тонеле, кои никогаш не биле пронајдени. Еден човек кој преживеал бил спасен од брод кој поминувал.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK