–>

Аналитичар: Нетанјаху има брутален план, само еден човек може да го спречи

Аналитичар-Нетанјаху-има-брутален-план-само-еден-човек-може-да.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраел насилно ја бомбардира Газа, мобилните и интернет врските се прекинати. Авионите продолжија да ги уништуваат позициите на Хамас, а борби се водат и во подземните тунели што го поврзуваат појасот Газа. Се зголемува бројот на цивилни жртви, пренесуваат медиумите во регионот.

„Јасно е дека овде беше употребена несразмерна сила како одговор и дека цивилите беа убиени во број што го шокира светот и нема сомнеж дека тоа се работи што ќе треба да ги реши Меѓународниот кривичен суд“, рече надворешнополитичкиот аналитичар Денис Авдагиќ, додавајќи дека бројките на загинатите се застрашувачки и дека според извештајот на УНИЦЕФ секој ден умираат по 400 деца.

„Да, Хамас изгради тунели покрај цивилни објекти, но тоа не им дава право на Израелците да гаѓаат и да убиваат цивили. Професионална армија, сериозна армија како израелската, ја има таа одговорност и мора да биде свесна за таа одговорност. Хамас е терористичка организација и свесно направија се што правеа, и дали треба да се постапи со нив, на кој начин и дали цивилите треба да бидат жртви, има само еден одговор – не“, рече Авдагиќ.

Воениот аналитичар Роберт Бариќ додаде дека цивилите секогаш се жртви во овој тип на конфликти.

„Во 2017 година Американците им пружија воздушна поддршка на ирачките сили кои го окупираа Мосул, тоа беше повеќемесечна кампања против борците на Исламската држава кои копаат таму. Тие направија сè „по книга“ и сите анализи го покажуваат тоа.

Сепак, резултатот беше 8.200 загинати ирачки војници. Конзервативните проценки велат дека загинале 10.000 цивили. А Мосул беше буквално срамнет со земја – уништени се 40.000 станбени единици. Хамас не е заинтересиран за човечки жртви, тие сакаат да се прикажуваат како жртви“, рече Бариќ

На прашањето дали Израел ја губи меѓународната поддршка, Авдагиќ рече дека поддршката за Палестинците расте.

„Во целиот свет има поделеност и тоа е многу изразено. Најчесто земјите, владите каде што имате конзервативни премиери и шефови се поповолни за Израел, а каде што се либерални, тие се поволни за Палестинците” рече тој.

Исто така посочи дека прашањето за Израел во Европа е емотивно прашање по Втората светска војна.

„Во Германија ова се третира многу сериозно, како клучно политичко прашање, без оглед на изминатите години. Од друга страна, сè попристапната медиумска слика, доаѓањето на социјалните мрежи, па дури и сега ова исклучување на интернетот во Појасот Газа има двојна цел – да не дојдат тие слики што ја менуваат перцепцијата“, рече Авдагиќ.

Тој се осврна и на поддршката за Хамас во Појасот Газа.

„Разговарав со многу луѓе од Појасот Газа за нивниот однос со Хамас. Многу од нив зборуваат за стравот. Тие се моќни. Тие држеле сè, тие се вистинската елита која ги има придобивките од нормалниот западен живот, за разлика од мнозинството жители во Газа. Тоа е вооружената елита, армија, држава, партија, религија, администрација… Се во едно.

Бариќ се осврна и на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

„Нетанјаху е политички готов, без разлика како ќе заврши ова. Некој мора да плати за оваа разузнавачка грешка. Се надевам дека со неговото заминување ќе заврши овој период на израелската политика. Тој направи се, за да го уништи тоа решение за две држави.

„Ова не е само војна меѓу Израел и Хамас, ова е најголемата политичка битка на Нетанјаху за неговиот политички опстанок“, додаде Авдагиќ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK