Notice: Function Elementor\Controls_Manager::add_control_to_stack was called incorrectly. Cannot redeclare control with same name "sticky". Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 1.0.0.) in /home/ylmqclhf/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078

Активисти изградија пропалестински камп во Берлин, полицијата денеска го урна

e0823b93-b9e1-40d6-87cc-fdc1689a2d54.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Полицијата во Берлин почна со отстранување на пропалестинскиот камп поставен пред германскиот парламент во петокот од активисти кои бараат од владата да го прекине извозот на оружје за Израел и да го запре, како што го нарекуваат криминализацијата на палестинското движење за солидарност.

Полициската акција дојде откако демонстрантите се судрија со полицијата во американските кампуси и по блокадата на универзитетот Sciences Po во Париз, дел од меѓународните протести против воената кампања на Израел во Газа и западната поддршка за Тел Авив.

„Идејата беше да се привлече вниманието на германското учество и активното олеснување на израелскиот геноцид во Газа“, рече организаторот на кампот Јара Насар.

Полицијата соопшти дека одлуката за забрана на кампот, кој доби дозвола на почетокот на протестот, е донесена поради повеќекратни прекршувања од страна на поединечни демонстранти, вклучително и употреба на неуставни симболи и забранети пароли.

„Заштитата на собирот не може да се гарантира во овој момент бидејќи јавниот ред и мир се значително загрозени“, рече портпаролката на полицијата Ања Диершкесаид, додавајќи дека шаторите морале да бидат отстранети поради локалните правила за одржување на тревникот.

„За германската влада тревата е поважна од животите на повеќе од 40.000 невини луѓе во Газа, кои беа убиени од израелската армија“, рече еден од демонстрантите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK