–>

15 автомобили се судрија на автопат во Германија: „Патот е поле со отпад“

15-автомобили-се-судрија-на-автопат-во-Германија-„Патот-е.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНа автопатот А2 кај Билефелд во Германија вчера вечерта се случила сообраќајна незгода во која учествувале 15 возила. Како што пренесува германски Билд, автопатот е „поле со шут“.

Пожарникарите известија дека околу 18:15 часот меѓу раскрсницата Билефелд и Гутерслох се судриле вкупно 15 возила. Најмалку осум лица се повредени, а една жена остана заробена во својот автомобил и мораше да биде извлечена. Нејзините повреди се опасни по живот.

Уште три лица се тешко повредени, а четворица се полесно повредени. Спасувачки хеликоптер слета во близина на местото на несреќата. Полицијата во моментов се сомнева дека причина за несреќата била слабата видливост поради обилните врнежи од дожд.

Спасувачите од Билефелд и Гутерсло се упатиле на местото на несреќата, а патот бил целосно затворен до 1 часот по полноќ. Сообраќајот беше пренасочен на раскрсницата Билефелд преку А 33 и А 44, а во правец на Дортмунд се создаде сообраќаен метеж долг седум километри.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK