„Златните момчиња“, бисери на европскиот и светскиот фудбал

beling.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНа списокот од 100 имиња, сите се „бисери“ на европскиот и светскиот фудбал.

Наградата „Златно момче“ се доделува повеќе од две децении во организација на весникот „Тутоспорт“ за играчи до 21 година, за нивните достигнувања до таа возраст и за потенцијалот што допрва треба да го „покажат“.

Некои од најголемите ѕвезди на светскиот и европскиот фудбал досега го освоија овој престижен индивидуален трофеј, како Руни, Фабрегас, Мбапе, Халанд, Балотели, Андерсон и Алесандре Пато…

Кандидатите за оваа награда мора да играат за клубови од петте најсилни лиги во Европа.

Претходниот победник е актуелниот играч на Реал Мадрид и англиски репрезентативец Џуд Белингем.

Ламин Јамал ​​(Шпанија, Барселона, 16 години)

Жоао Невеш (Португалија, Бенфика, 19)

Алехандро Гарначо Аргентина, Манчестер Јунајтед, 19)

Ворен Заир-Емери (Франција, ПСЖ, 18)

Лени Жоро (Франција, Лил, 18)

Савио (Бразил, Жирона, 20)

Коби Мајну (Англија, Манчестер Јунајтед 19)

Пау Кубарси (Шпанија, Барселона, 17)

Александар Павловиќ (Германија, Баерн, 20)

Рико Луис (Англија, Манчестер Сити, 19 години)

Матис Тел (Франција, Баерн Минхен, 19)

Џорел Хато (Холандија, Ајакс 18)

Оскар Глук (Израел, Салцбург, 20)

Адам Вортон (Англија, Кристал Палас, 20)

Кристијан Москера (Колумбија, Валенсија, 19)

Џејми Бино-Гитенс (Англија, Борусија Дортмунд, 19)

Артур Вермерен (Белгија, Атлетико Мадрид, 20)

Ијас Акомах (Мароко, Виљареал, 20)

Арда Гулер (Турција, Реал Мадрид, 19)

Гави (Шпанија, Барселона, 19)

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK