(Видео) Стонс во 95.минута не дозволи кикс на Сити кај Вулверхемптон

Фудбалерите на Манчестер сити победија како гости на Вулверхемптон во натпреварот од осмото коло на Премиер лигата со резултат 2:1.

Манчестер сити уште од самиот старт тргна во офанзива, но прими гол во раната фаза од натпреварот.

Вулверхемптон поведе во седмата минута благодарение на ударот на напаѓачот Јорген Странд-Ларсен. Имаа домаќините уште една сериозна шанса, но Еерсон успеа да го одбрани шутот на Семедо во ситуација „еден на еден“ во 18.минута.

„Граѓаните“ продолжија со нападите и до крајот на полувремето изедначија со голот на Гвардиол. Дефанзивецот на Сити од 20 метри испрати прокетил кој заврши во голотна Жосе Са.

Одоносот на силите на теренот не се семни и во вториот дел, Сити притискаше, а Вулверхемптон успешно го бранеше својот гол. Се до 95.минутакога по корнерот што го изведе Фоден, Стонс ја закова топката во голот.

Сити, барем за кратко се врати на челната позиција на табелата, додека Вулверхемптон со само еден бод се наоѓа на последното место.