(Видео) Спарта освои бод во Штутгарт, Брест го нокаутира Салцбург

Два натпревари, во Салцбург и Штутгарт го отворија второто коло во Лигата на шампионите. Штутгарт против Спарта Прага одигра 1:1, а Брест го декласира домаќинот Салцбург со 4:0.

Штутгарт не успеа да ја ја запише првата победа сезонава во ЛШ. Спарта излезе со јасна цел на теренот и успеа да ја оствари. Чената на Себастијан Хенес изврши силен притисок кон голот на Спарта во последните 30 минути, но нез резултат.

„Швабите“ поведоа во раната фаза на натпреварот, во седмата минути Мијо постигна гол. Изедначи Финецот Каиринен во 32,минута. Во финишот на првиот дел Спарта можеше да направи целосен пресврт, но гредата беше сојузник на Нибел, по ударот на Бирманчевиќ.

Ниту најголемите оптимисти не очекуваа дека Брест ќе стартува со две победи во деби настапот во Лигата на шампионите. Во редовите на францускиот тим сега можат да размислуваат и за пласман во плејофот (пласман од 9. до 24 место).

На гостувањето во Салцбург првиот гол за „пиратите“ го постигна Сима во 24.минута. Салцбург се обидуваше, напаѓаше но без конкретна завршница. Потоа следуваше блиц-криг на гостите кои од 66. до 75.минута постигнаа три гола.

Сима втор пат на натпреварот погоди во 66.минута, Камара зголеми на 0:3 шест минути подоцна, а во 75.минута Лаж ги постави конечните 0:4.