(Видео) Нови победи за Баер и Штутгарт

Фудбалерите на Баер Леверкузен и Штутгарт ја продолжија низата на одлични резултати во новата сезона, во Бундес лигата. „Фармацевтите“ славеа победа во Мајнц, а „швабите“ на гостувањето во Келн.

Избраниците на Чаби Алонсо убедливо со 3:0 го победија Мајнц во шестото коло од Бундеслигата и ќе останат на лидерската позиција најмалку до следната недела.

Баер има 16 бода, пет триумфи и едно реми, а на врвот на табелата може да им се придружи и Баерн, кој во дербито од 18:30 часот е домаќин на Лајпциг.

Баер поведе во 18. минута со автоголот на Сеп ван ден Берг, а гостите на одмор заминаа со минимална предност.

Во воведниот дел од вториот дел Мајнц беше многу подобар тим на теренот, но во 59. минута Алехандро Грималдо изведе одличен слободен удар и со хируршки прецизен удар ја удвои предноста на својот тим на 2:0.

Конечниот резултат во 65. минута го постави Јонас Хофман со својот трет гол сезонава.

Штутгарт, најпријатното изненадување на шампионатот.

„Швабите“ го забележаа четвртиот последователен триумф, славеа со 2:0 на гостувањето кај Келн, вкупно петти во сезоната и со 15 бода се втори на табелата.

Неверојатниот Серху Гираси, кој постигна десет гола на првите пет натпревари, не постигна гол против Келн, но се истакна неговата замена Дениз Ундав со два гола.

Дебитантот во Бундес лигата, Ханденхајм, ја постигнаа втората победа сезонава со брилијантниот слободен удар на Јан Никлас Беста против неубедливиот Унион Берлин.

Борусија Менхегладбх со 3:1 победи во Бохум, додека Волфсбург со играч повеќе го победи Ајнтрахт со 2:0.