(Видео) Нестварен пресврт на Реал од 0:2 до 5:2, Шутгарт го шокира Јувентус, Џирона со Миовски го победи Слован

Неверојатниот пресврт на Реал против Борусија Дортмунд со пет постигнати гола во второто полувреме, поразот на Јувентус во Торино од Штутгарт и ремито на ПСЖ со ПСВ Ајндховен ги обележаа вечерашните натпревари од третото коло во Лигата на шампионите. Фаворитите Арсенал, Астон Вила и Спортинг забележаа победи, а Џирона во чии редови од 24.минута играше Бојан Миовски против Слован Братислава ја запиша историската орва победа во елитното натпреварување.

Реал со неверојатен пресврт си направи убава увертира пред дербито со Барселона. Во реприза на финалето од минатата сезона, Реал на полувремето имеш негатива од два гола, на крајот победи со 5:2.

„Милионерите“ со памента и дисциплинирана игра игра во првиот дел го шокираа домаќниот. Во интервал од четири минути постигнаа два гола. Во 30. погоди Мален, а четири минути подоцна му асистираше на Гитенс.

Пет минути подцна играчите на Реал во еден напад два пати ја погодија гредата, најпрвин Родриго, а потоа и Белингем и тоа беше се од нив во првиот дел.

Во вториот Борусија и премногу се повлече, тренерот Сахин направи лоши измени што „кралскиот клуб“ знаеше да го казни.

Најпрвин во две минути Реал издначи, со головите на Ридигер во 60 и Винисиус во 62.минута. Вистинска канонда кон голот на Кобел имаше во периодот од 83 до 93.минута кога најпрвин погоди Лукас Васкез, а потоа Винисиус со два гола го комплетираше хет-трикот.

Во Торино, Шутугарт во целост го надигра Јувентус, а до победата „швабите“ дојдоа во 92.минута со голот на Ел Билал Туре. Претходно во 48.минута ВАр го поништи голот на Ундав, а во 86.минута Перин му одбрани пенал на Мило.